Online Vatandaşlık Sorgulama – vatan.nvi.gov.tr

vatan.nvi.gov.tr Online Vatandaşlık Sorgulama ve Başvuru Süreci

Son zamanlarda vatandaşlık başvurusunda bulunan bireyler arasında en çok merak edilen viral konuların başında, başvuru sonuçlarını ne şekilde öğreneceği konusudur. Başvuru sonuçlarının öğrenmenin genel itibari ile iki yolu bulunmaktadır. Bunlardan biri nüfus ve vatandaşlık müdürlüklerinden diğeri ise online olarak vatan.nvi.gov.tr site adresi üzerinden hem online vatandaşlık sorgulama yapabilirsiniz hem de nvi tarafından paylaşılan güncel bilgi ve detaylara da yine nvi.gov.tr üzerinden erişebilirsiniz.

Vatandaşlık Başvurusu Sonuçları Online Olarak Nasıl Takip Edilir?

Yapılan vatandaşlık başvurusu sonrasında sonuçların açıklanması için 6 ay ya da 3 yıl arasında bir başvuru belirleme süreci bulunmaktadır. Bu süreç içerisinde açıklanan vatandaşlık başvurusu sonuçlarının takibini online olarak Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü üzerinden veya web sitemiz üzerinden yönlendirmelere tıklayarak  vatandaşlık sorgulama hizmetine erişebilirsiniz.

Sorgulama işlemlerinde başvuru numarası veya başvuru bilgilerini sorgulama ekranına girerek takip işlemlerinizi vatandaşlık sorgulama hizmetimiz üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Online Vatandaşlık Sorgulama
Online Vatandaşlık Sorgulama

Vatandaşlık Başvurusu Süreci

Vatandaşlık başvurusu için müracaat etmeniz gereken devlet kurumu Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlükleridir. Başvuru sürecinde sizden istenecek evrakları eksiksiz bir şekilde dosyalamanız yararınıza olacaktır, ancak şunu da bilmek gerekir ki bir avukat yardımı alarak başvuru yapmanız daha doğru ve eksiksiz olacaktır.

Başvuru tebliğ tarihinden itibaren başvurucu sonuçlarınızı herhangi bir Nüfus ve Vatandaşlık müdürlüğünden yapabileceğiniz gibi Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde çalışmakta olan site adresimiz üzerinden de online olarak öğrenebilirsiniz.

Vatandaşlık başvurusu sonucunu Develioğlu Hukuk web sitesi üzerinden sağlamış olduğumuz vatandaşlık başvuru sonucu öğrenme sistemine, Vatandaşlık Sorgulama sayfası üzerinden erişebilirsiniz, başvuru sonucunu sorgulattığınızda karşınıza çıkması muhtemel 3 sonuç bulunmaktadır. Bunlar başvuru reddi, başvuru kabulü ve yapılacak herhangi bir işlem bulunmadığı cevaplarıdır. Bu üç sonuçtan biri ile karşılaşmanız durumunda ikamet ettiğiniz adrese Nüfus ve Vatandaşlık müdürlüğünden tebliğ mektubu gelecektir.

Öte yandan vatandaşlık sorgulama sistemi üzerinden yapılacak olan takibiniz sonucunda elde ettiğiniz ancak başvuru reddi ile karşılaştığınızda ne yapmanız gerektiği konusunda bilgi sahibi olmanız size fayda sağlayacaktır. Başvuru hakkınızda verilen karar için itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Başvurusu sonucunda beklemediğiniz bir karar ile karşılaştığınızı düşünüyorsanız sonuca 60 gün içerisinde itiraz etme hakkınız bulunmakta olup, iptal davası açmanız mümkündür.

Vatandaşlık reddi ve iptal davası ve diğer hukuki destek için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir