Aile Hukuku

Evlenme ve boşanma ayrılık davaları, velayet davaları, nafaka davaları,evlat edinme, mal paylaşımı ve mal rejim davaları hukuk alanında hizmetinizdeyiz.

Aile Hukuk Nedir?

Hepimizin bildiği bir kavram olan aile, medeni hukuk kapsamı içerisinde yer alan bir hukuk dalıdır. Aile hukuku olarak isimlendirilen bu hukuk dalı aileye ilişkin konuları ele alan, nişanlanma, boşanma, mal rejimleri, aile konutu, soybağı, evlat edinme, velayet, çocuk nafaka hakkı, vesayet, kayyımlık, yasal danışmanlık ve yardım nafakası gibi alanları da içerisinde barındırmakta. Kadın ve çocuk hakları da aile hukuku içerisinde yer alır.

Türk medeni kanununca düzenlenen aile hukuku; Aile mahkemesi eşliğinde uyuşmazlıkları çözmek amacıyla hizmet verir.  Unutulmamalıdır ki boşanma sebebi ne olursa olsun tüm boşanma davaları “Aile Mahkemeleri” tarafından başlatılmalı/açılmalıdır.

Boşanma durumu; eşlerden herhangi birinin talebi üzerine gerçekleşebilir ancak kanun maddeleri durumunda esas alınan sebep ve koşullara dayanarak mahkeme kararıyla sona erdirilir.

Aile Hukuku Avukatları Olarak Bizler Ne Yapıyoruz?

Ankara merkezli Develioğlu Hukuk, müvekkillerimizin ihtiyaçları ele alınarak anlaşmalı boşanma davaları, çekişmeli boşanma davaları, evlilik sözleşmesi ve mal rejim sözleşmeleri, anlaşmalı boşanma protekolü, nafaka ve tazminat talepleri, evliliğin iptal davaları, ailenin korunması ve kadına şiddetin önlenmesi alanlarında tüm yetkilerimiz ve Kanun çerçevesi altında tedbir kararları, yabancı mahkemelerin verdiği boşanma kararlarının tanınması ve tenfizi, iddet süresinin kaldırılarak velayetin değiştirilmesi, babalık davası, mal rejimi davaları gibi hukuk alanlarında siz değerli Ailelerin tüm haklarını en iyi şekilde koruyabilmek için kanun çerçevesinde hizmetlerimizi sürdürmekteyiz.