Vatandaşlık Sorgu – Vatandaşlık Başvuru Sorgulama

VATANDAŞLIK BAŞVURUSU SONUCU SORGULAMA

5901 Sayılı Vatandaşlık Kanunu’na uygun olarak Nufus ve Vatandaşlık İl Müdürlüklerine ve Yabancı Temsilciliklere yapılan başvuruların aşaması ve sonucunu internet üzerinden takip edilebilmektedir. Yabancının yapmış olduğu başvurunun aşaması Nufus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü’ne ait Başvuru Sorgulama   sayfasından öğrenilebilir.

Yapılan vatandaşlık başvurularına 3 şekilde cevap verilmektedir. Bunlar;

1)Başvurunun kabulü,

2)Başvurunun Reddi,

3)Yapılacak Herhangi bir İşlem Bulunmadığı Cevaplarıdır.

Vatandaşlık başvurusunun yapılmasından itibaren 6 ay ile 3 yıl içerisinde sonuçlanan başvurular yukarıdaki şekilde sonuçlanmaktadır. Yukarıdaki internet sitesi Vatandaşlık Sorgu, Vatandaşlık Başvuru Sorgulama kelimeleri girildiğinde de karşınıza çıkacaktır.Başvurunun kabulü halinde internet sitesi üzerinden cevap görüldüğünden bir müddet sonra başvuruda bulunulan makama gidilebileceği gibi uygulamada başvuru makamı tarafından başvurusu kabul olunan yabancıya tebligat da yapılmaktadır. Bu tebliği alan yabancı yine başvuru makamına giderek vatandaşlığa geçme işlemlerini tamamlamaktadır. Bu sırada pasaportunun,oturma iznini yanında götürmesi gerektiği gibi buradan alınan işlem yazısından sonra gittiği ikametinin olduğu İlçe Nufus Müdürlüğü’nde 1 adette Biyometrik fotoğrafa ihtiyaç duyulmaktadır.

Başvurunun 5901.Sayılı Vatandaşlık Kanununa uygun olmadığı bilgisini Vatandaşlık Sorgu işlemi ile öğrenen yabancının kendisine bir tebligat gelmesini beklemeden başvurduğu makama gitmesi gerekmektedir.Başvuru makamı yabancıya Red Nedenini de kısaca gösteren Red Duyuru Belgesini tebliğ edecektir. Bu tebliğ ile birlikte 60 gün içinde yabancının bu işleme karşı iptal davası açması mümkündür.

Yabancı tarafından Vatandaşlık Başvuru Sorgulama işlemi yapıldığında yukarıda izah edildiği üzere başvurunun kabulü ve reddi dışında 3.cü bir cevap da Yapılacak Herhangi bir İşlem Bulunmadığı cevabıdır. Yabancının başvuru şartlarını taşımadığından öte daha önce yapmış olduğu bir başvurunun red ile sonuçlanmış olmasına rağmen ikinci defa bir başvuru yapması ya da başvurunun alınmaması gerektiği halde alınmış olması gibi durumlarda bu cevap verilebilmektedir. Bu cevap da yine Duyuru Belgesi adı altında yabancıya tebliğ edilir. Bu cevaba karşı şartların oluşması halinde dava açılabilmesi mümkündür.

Bir yorum Sizinkini ekleyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir